SİSLEME VE NEMLENDİRME SİSTEMLERİ

İMT sistemi ile sisleme nozülünden püskürtülen milyarlarca su zerreciklerinin, havanın ısısını alarak buharlaşması sonucu ısı düşmesi sağlanabilmekte, bağıl nem oranı yükselmektedir. Elde edilen serin ve nemli hava, timfog sirkülasyon fanları, havalandırma ve kontrol sistemleri ile seranın istenilen iklim koşullarında tutulmasında kullanılır. Bu sayede sera içinde oluşabilecek bitki (canlı) için olumsuz hava koşulları en aza indirilmektedir. Düşen sıcaklıkla birlikte; çalışma ortamı ve bitkinin yetişmesi için daha uygun şartlar oluştuğundan fire oranları azalmakta ve verimlilik artmaktadır.
IMT sistemlerindeki en önemli avantaj 100 bar ve üstünde püskürtülen su zerreciklerinin fiziksel olarak hızla gaz fazına geçmesi nedeniyle bitkilerin ıslanmadan ihtiyaç duydukları nemi havadan sağlayabilmeleridir. Bu sayede ıslanma nedeniyle oluşabilecek mantarlanma ve çürümeler engellenir.

Ortama püskürtülecek su miktarı; seranın hacmine, bulunduğu coğrafi bölgenin iklim koşullarına göre belirlenen en yüksek sıcaklık ve en düşük nem oranı esas alınarak istenilen nem oranına göre psikometrik diyagram kullanılarak hesaplanır.

Havanın nem oranı gün içerisinde sıcaklığın artması ile birlikte düşmektedir. Sabah ve akşamları yüksek olabilen nem oranı gün ortasında ve sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde azalmakta ve seradaki bitkiler gün içerisinde değişik iklim koşullarına maruz kalabilmektedir. Oysa seraların en büyük avantajı kontrol edilebilen iklim koşulları altında ürün yetiştirilebilmesidir. IMT sistemleri ile seralarda gün boyu aynı iklimsel koşulları yaratabilmek mümkündür.

IMT Greenhouse

Kalıcı Çözümler ve Yüksek Verim için Tecrübe Gerekir. Kalite ile tanışın Şemsettin LÖKOĞLU. 2000’den beri Otomasyon Sektöründe faaliyet gösteren İMT, 2013 yılından bu yana IMT Greenhouse Automation markası ile Tarım sektörüne de anahtar teslimi Modern ve Teknolojik projeler yapmaktadır. Firmamız sektöründeki tecrübesini ileri teknoloji ve mühendislik bilgisiyle birleştirerek kişiye, ürüne ve bölgeye ...