PLASTİK SERA ÖRTÜSÜ

PE SERA ÖRTÜSÜ OPSİYONEL ÖZELLİKLER

 

THERMAL (IR)+EVA

Gündüz güneşin etkisiyle ısınan seranın, gece daha yavaş soğumasını sağlar. Isı kaybının en aza indirilmesi, ani sıcaklık düşmelerinde ürünü don tehlikesine karşı korur. Gece gündüz arasındaki sıcaklık farkının azalması bitkinin verimini artırır. +1°C ile +5°C arasında sıcaklık avantajı ve ısıtma yapılan seralarda yakıt tasarrufu sağlar.

EVA katkısı ise termal özelliğin daha etkili olmasını sağlar. Thermal (IR) katkılı sera örtülerinde EVA katkısını standart olarak kullanmaktayız.

 

ANTIFOG – ANTIDRIP

Sera içi ile dışı arasındaki sıcaklık farkının fazla olmasından dolayı bitki ve toprakta oluşan terleme sera örtüsünün iç yüzeyine su damlacıkları şeklinde tutunur. Yüzeydeki su damlacıkları güneş ışığının bir kısmının sera içerisine girmesine engel olur. Sera içine girebilen bir kısım güneş ışığı ise su taneciklerinin mercek özelliği göstermesinden dolayı mahsülde yanmaya ve hastalıklara neden olur. AntiFog-AntiDrip katkısı, sera içindeki rutubetin filmin iç yüzeyine büyük su taneleri şeklinde tutunmasına engel olur. Bu özellik sera örtüsünün sadece bir tarafında olduğu için filmin yönünü gösteren uyarı yazılarına dikkat edilmelidir. Yüzeye tutunamayan su taneleri, sera içerisinde sis oluşturur. Bu sisli havanın sera dışına tahliyesi gerekir. Bu işlem seranın kenarlarını açarak doğal havalandırmayla veya fanlar yardımıyla yapılabilir. Uzun süre sera içerinde bekleyen sisli hava bitkiye ve meyveye yapışarak hastalıklara sebep olabilir.

 

ANTİSİS / ANTIMIST (AM)

Anti Fog – Anti Drip katkısının kullanılması halinde yan etki olarak ortaya çıkan sislenme probleminin önlenmesinde kullanılır.

 

ANTİTOZ / ANTIDUST (AD)

Sera örtüsünün sera üzerine çekilmesinden itibaren ortamdaki tozlar sera örtüsüne yapışmaya başlar. Bu olay zamanla seranın içerisine giren güneş ışığı miktarının önemli miktarda azalmasına sebep olur. Güneş ışığının azalması mahsülde hastalıklara sebebiyet verir. Bu katkı maddesi plastiğin dış yüzeyine yapışan tozların rüzgar ve yağmur vasıtasıyla filmin yüzeyinden daha kolay çıkmasını sağlar. Bu sayede sera örtüsünün ışık geçirgenliği uzun süre yüksek kalır.

 

SOĞUTUCU ETKİ (COOL)

Güneş ışığının güçlü ve havanın sıcak olduğu bölgelerde veya gölge seven bitki yetiştiriciliğinde dış ortama göre daha serin bir sera içi ortam ihtiyacı vardır.

Soğutucu etki özelliği güneş ışığını yansıtarak, absorblayarak ve kırarak gündüz sera içinde sıcaklığın yükselmesini engeller.

Soğutucu etki özelliği olan sera örtüleri, bu özellik olmayan sera örtülerine göre sabahları daha yavaş ısınmaktadır.

 

ANTİVİRÜS / ANTIVIRUS

Özel optik yapısı sayesinde sera içerisinde beyaz sinek, yaprak biti gibi haşerelerin görme duyularını körleştirerek mantar hastalıklarının ve virüs yayılımının engellenmesine yardımcı olur. Verim artışı ve mahsülde kalite sağlar. İlaç kullanımı asgariye indirir.

 

KİMYASAL DİRENÇ (KD)

Tarımsal kimyasallar, mahsülde hastalıkların ortaya çıkmasına, yayılmasına ve haşere istilalarına karşı korumak için sıkça kullanılmaktadır. Bu kimyasallar kükürt ve klor gibi aktif halojenler içerebilir.

Kükürt ve klor filmin içeriğindeki UV Stabilizatör ile etkileşime girerek polimerin bozulmasına sebep olur.

Kimyasal direnç katkısı tarımsal plastikleri kükürt ve klora karşı dirençli hale getirir. Kimyasal direnç katkılı sera örtüsünün dayanıklılığını koruyabildiği en yüksek kükürt ve klor miktarı aşağıdaki tabloda gösterilmektedir

IMT Greenhouse

Kalıcı Çözümler ve Yüksek Verim için Tecrübe Gerekir. Kalite ile tanışın Şemsettin LÖKOĞLU. 2000’den beri Otomasyon Sektöründe faaliyet gösteren İMT, 2013 yılından bu yana IMT Greenhouse Automation markası ile Tarım sektörüne de anahtar teslimi Modern ve Teknolojik projeler yapmaktadır. Firmamız sektöründeki tecrübesini ileri teknoloji ve mühendislik bilgisiyle birleştirerek kişiye, ürüne ve bölgeye ...